38- Kadınlar da rabıta yapabilir mi? Nasıl?

Rabıta, illa şeyhinin yüzünü düşünmekle olacak diye bir şart yoktur. Peygamber (sav)’in güzel ahlak misali menkıbelerini hatırlamak nasıl ki onun sevgisini celb ediyorsa şeyhin de muhabbetini kalbe yerleştirecek şeyleri düşünmek rabıta sayılır.

 

Sureti düşünmek sonraları emredilmiştir ve müritlere çok faydalı bulunmuştur. En güzel rabıta, mesela lezzetli bir yemek yerken; “keşke şeyhim de bu leziz yemekten yeseydi”, veya güzel bir manzarayla karşılaştığında; “keşke şeyhim de burayı görseydi” şeklinde şeyhini hatırda tutup, onu gerçekten sevmektir.

 


Kadınların rabıtası, bir suret düşünmeden olmalıdır. Şeyhi de olsa yabancı bir adamın yüzünü düşünmesi caiz olmaz. Namahrem şeyh de olsa namahremdir.

O halde kadınlar mesela akşam rabıtası esnasındasuret düşünmezler. Şeyhlerinin bir duvar veya perde ardında olduğunu, oradan kendine doğru bir nur/ feyiz geldiğini düşünür.

Şeyhin evini, eşyasını, diyarını, sözlerini, sohbetini,ailesini düşünmek bayanlar için en uygun rabıta şeklidir. Şeyhi hatırlatan her ne ise onu düşünmekrabıtadır.